مقیاس اولویت های زندگی

مدیر اردیبهشت ۹۷ ({{ avg }})

مقیاس اولویت های زندگی  : اولویت ها در زندگی مشترك اهمیت بسزایی در تداوم زندگی دارد. برنامه ریزی، وقتی اثربخش است که منظم باشد. همسران در هر مقطع، اولویت های خاصی دارند. وقتی همسران اولویت خود را می شناسند، می توانند یکدیگر را در راه رسیدن به اهداف شخصی و مشترك حمایت کنند.

در دوره نامزدی، اولویت های زندگی نامزدها باید مشخص شود. این مهم است که زوجین در اولویت اول قرار دارند یا حرفه و شغل، خانواده، دوستان، تفریحات و... . بلوغ یا عدم بلوغ فکری، عاطفی و اجتماعی از جمله مؤلفه هایی است که توجه به آن الزامی و ضروری است.

زوج باید بداند نامزدش آن قدر به تکامل و بلوغ رسیده که بتواند همه زندگی اش را کار نداند، رابطه عاطفی بین خود، خانواده و همسرش را مدیریت کند، ارتباطات اجتماعی و معاشرت های خود را بهینه و متعادل سازد؛ این جاست که می توان گفت فرد به بلوغ زندگی مشترك رسیده یا خیر.

مقیاس اولویت های زندگی

اولویت بندی کارها از جمله فاکتورهایی است که همیشه به کمک ما می آید، اگر شخص در طول هفته یا حتی در طول روز خود چندین کار مختلف را بخواهد انجام دهد، بهتر است برای درست و به موقع انجام دادن آن ها، آن کارها را اولویت بندی کند. برای کارها برنامه ریزی داشتن می تواند فرد را از استرس خلاص کند.

برای اولویت بندی کارها ابتدا آن ها را به 4 دسته تقسیم می کنیم:

کارهایی که با اهمیت و اضطراری هستند:

در این طبقه کارهایی قرار می گیرند که هم نیازمند یک اقدام فوری هستند و هم دارای نتایج حائز اهمیتی هستند. بحران ها و مشکلات شخصی و خانوادگی از این طبقه هستند.

با کارهایی که در این دسته قرار می گیرند مجبوریم کنار بیاییم، وگرنه عوارض آن ها گریبان ما را می گیرد. البته باید توجه جدی داشته باشیم که نباید بگذاریم همه ی همت و تلاش ما صرف این گونه امور شوند وگرنه هر روز با بحران جدیدی روبه رو خواهیم شد و دیگر فرصتی برای سایر کارها باقی نمی ماند.

بیماری ناگهانی یکی از اعضای خانواده، تغییر ناگهانی امتحان پایان سال و ترم و تصادف های خودرو، از این دسته هستند.

کارهایی که فوری و اضطراری نیستند، اما مهم هستند:

فعالیت و کارهایی که در این طبقه قرار می گیرند به هدف ها، رسالت و نقش های زندگی مربوط می شوند، اما مجبور نیستیم همین حالا و با فوریت آن ها را انجام دهیم و می توانیم آن ها را به زمان دیگری موکول کنیم، اما در هر حال لازم است آن ها را انجام دهیم. یاد گرفتن کار با رایانه، رفتن به یک رستوران یا سینما با همسر خود، خرید لباس یا کتاب غیردرسی و از این قبیل امور.

کارهایی که فوری و اضطراری هستند، اما مهم نیستند:

این قبیل امور فوری و اضطراری هستند، اما مهم نیستند و محتوای این قسمت مورد علاقه ی دیگران و بیشتر خوشایند آنان است، اما نکته مهم این جاست که این امور نه تنها مهم نیستند، بلکه هیچ گونه ارتباطی با اهداف ما ندارند و حتی بعضی وقت ها مانعی بر سر اهداف ماخواهند بود .

دوستی زنگ می زند یا پیامک می دهد که همین حالا در پارك فلان منتظر تو هستم ، دوست دیگری برای خرید لباس عروسی یا دامادی نیاز به همراهی دارد و از این قبیل.

کارهایی که نه اضطراری و فوری هستند و نه مهم:

در این طبقه بیشتر کارهایی قرار می گیرند که انجام دادن یاندادن آن ها چه حالا و چه در وقت دیگر تفاوتی ندارد و هیچ گونه سو د و زیانی به حال ما و اهداف ما و رسالت های ما در زندگی ندارد و بیشتر باعث اتلاف وقت می شوند. مثل اصرار به دیدن فلان سریال، اصرار بر حضور در ورزشگاه برای دیدن مسابقه فلان تیم، وقت گذرانی و پاساژگردی با دوستان یا به تنهایی و از این امور.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : توانمند سازی ذهن درمان لکنت زبان دکتر تقی زاده درمان قطعی لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام