الگوریتم گفتاری و خلاقیت گفتاری در انسان

مدیر بهمن ۹۶ ({{ avg }})

 

چکیده :

گفتار یک فرایند پیچیده است که مراحل و استپ هایی دارد که توسط الگریتم قابل مشاهده است .هماهنگی بخش های مختلف بدن برای گفتار نیاز است و این هماهنگی توسط ذهن صورت می گیرد . انسان از زمان کودکی تلاش به زبان آموزی میکند و در ابتدا با تولید اصوات و صداهای ساده و نامفهوم سعی بر برقراری ارتباط با دیگران کرده و طی مراحل رشدی با یادگیری حروف و کلمات رفته رفته گفتار خود را بهبود بخشیده و کاملتر می کند و با خلاقیت سعی میکند جملات مختلف را بسازد و در برقراری ارتباط به کارگیرد. تمام این پیچیدگی ها از ذهن شروع می شود . ذهن بادرک واژگان جدید درحال تکامل است و این تکامل در مغز با رشد و تکامل عصبی همراه است ایجاد سیناپس های جدید و تولید سلول های عصبی جدید در مغز .و در نهایت این پیشرفت ها می تواند منجز به تغییرات در ژن ها شود . تحقیقات ما نشان می دهد انسان موجودی منعطف و قابل تغییر و توسعه می باشد و بجز مواردی که مغز و بدن دچار آسیب های جدی شده اند در باقی موارد هیچ محدودیتی برای رشد انسان وجود ندارد و ما می توانیم با ایجاد محیط های پیچیده توسط خلاقیت های ذهنی باعث توسعه و پیشرفت در گفتار انسان شویم .

مقدمه

گفتار انسان فصل ممیز آدمی از حیوان است ، حیوان ناطق چه اشاره به تفکر کند چه اشاره به گفتار آدمی توسط فلاسفه برای تعریف انسان به کار رفته است. گفتار ما مانند تمامی رفتارها دارای الگوریتم مشخص است. عملکرد گفتار براساس الگوریتم محرک های بیرونی و محرک های درونی ، سامانه شناختی و ذهن ، پردازش و

تفسیر اطلاعات، ارسال به  سامانه های عصبی و مغز ، ارسال پیام های عصبی به اندام های گفتاری ، تولید صوت و درمان ، پایان یک مرحله یا شروع واگویه های گفتاری صورت می گیرد.

روان شناسی شناختی امروزه روی سه موضوع مهم تمرکز دارد : تفکر و استدلال ، حل مسئله و خلاقیت و زبان.. الگوریتم : قاعده ای که ، اگر به طور مناسب به کار گرفته شود راه حل مسئله را تضمین می کند.

زبان چیست ؟ تبادل اطلاعات از طریق سمبل هایی که مطابق قواعد منظم مرتب شده اند( فلدمن[1] ، ترجمه تقی زاده 1394).

تکامل زبان در نوزادان از سه ماهگی تا یک سالگی آغاز می شود. غان و غون کردن بچه ها فقط به یک زبان خاص و زمان خاص محدود نمی شود بلکه در تمام زبان های دیگر دیده شده است. حتی کودکان ناشنوا نیز قادر هستند غان و غون را نشان دهند. این زبان خاص ( غان و غون ) که در محیط نوزاد شکل می گیرد در ابتدا به صورت زیر و بم و سپس به صورت صداهای خاص بیان می شود. صداهای ناآشنا در ذهن کودک به مرور شناسایی شده و آن ها را یاد می گیرند. بعضی از نظریه پردازان بیان می کنند یک دوره حساس برای یادگیری زودرس زبان وجود دارد. از آن جایی که کودک به زبان ایما و اشاره حساس هست اغلب زبان را به آسانی یاد می گیرند. در حقیقت ، اگر کودکان در این دوره های حساس با زبان آشنا نشوند بعدا آن ها با مشکل بزرگی برخورد می کنند که نمی توان به این کمبودها غلبه کنند( بورت[2] فیلد و مارست 2001)

فطرت واقعی انسان استعداد خلاقیت اوست که از لحاظ روان شناختی کاملا انطباقی است. براساس این خلاقیت و تفکر ما به عرصه ذهن و مطالعه ذهن قدم گذاشتیم و با کشف زبان ذهن به درک گفتار و اختلالات گفتاری رسیدیم و امروز تحت عنوان " گفتار الگوریتمی " به درمان قطعی و بدون بازگشت لکنت برای اولین بار در جهان و ایران رسیدیم. پایه و اساس این الگوریتم زبان ذهن است که با بهرمندی از علم شبیه سازی ذهن ، تصویرسازی ذهن و تاثیرگذاری به سیستم عصبی سبب انعطاف پذیری شناختی شده و اندام های گفتاری را در مسیر طبیعی خود  هدایت می کند. در این      مغز مرکز فرماندهی نیست بلکه واسطه بین ذهن واندام های گفتاری عمل می کند. و تغییرات در مخچه تئوری مدارهای عصبی ، سیناپس ها ، نورون ها ، ژن ها و سلول ها به واسطه کدگذاری های ذهنی و نقشه ای ذهنی جدید شکل می گیرد

الگوریتمی از اسم خوارزمی اخذ شده است و الگوریتم گفتار نیز توسط (تقی زاده و بیگدلی ) کشف و طراحی شده .در این روش یک موتاسیون و جهش ژنی ایجاد می شود، نوام چامسکی می گوید خلاقیت در انسان از زبان آغاز می شود. تکلم زبان توسط کودک 2-3 ساله نشانگر خلاقیت بشر است. خلاقیت گفتاری و گفتار خلاق مختص بشر است.

جهت دانلود متن کامل مقاله دانلود نمایید

لینک دانلود

 

برچسب ها :

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام