اختلال در بیان نوشتاری

مدیر دی ۹۸ ({{ avg }})

 

مشخصه اصلی اختلال در بیان نوشتاری آن است که مهارتهای نوشتاری با درنظرگرفتن سن تقویمی، هوش اندازه گیری شده و تحصیلات متناسب با سن فرد به میزان قابل ملاحظه ای پایین تر از حد انتظار است (ملا ک الف) (لازم به ذکر است که توانایی مذکور با آزمون استاندارد شده فردی یا سنجش کارکردی مهارتهای نوشتاری اندازه گیری می شود).

اشکال در بیان نوشتاری به طور چشمگیری بر پیشرفت تحصیلی یا فعالیت های زندگی روزمره که نیاز به مهارتهای نوشتاری دارند تاثیر می گذارد (ملاک ب). اگر یک نقیصه حسی وجود داشته باشد، اشکال در مهارتهای نوشتاری بر آن افزوده خواهد شد (ملاک ج).
اگر یک بیماری اعصبی یا یک بیماری دیگر جسمانی و یا نقیصه حسی وجود داشته باشد باید روی محور ۳ کدگذاری شود.

معمولا مجموعه ای از مشکلات در توانایی فرد برای انشای متنهای نوشتاری دیده می شود که به صورت اشتباه های دستوری و نقطه گذاری در جمله ها، جمله بندی ضعیف، اشتباه های متعدد املایی و دستخط بسیار بد مشخص می شود. در صورتی که صرفا اشتباه های املایی یا دستخط ضعيف در غیاب اشکالات بیان نوشتاری وجود داشته باشد معمولا تشخیص اختلال بیان نوشتاری مطرح نمی شود.
اصولا در مورد اختلالهای بیان نوشتاری و درمان آنها در مقایسه با سایر انواع اختلالهای یادگیری، اطلاعات نسبتا اندکی وجود دارد، به ویژه زمانی که با اختلال در خواندن همراه نیست.

به استثنای املا، در بقیه موارد مربوط به این اختلال آزمونهای استاندارد شده در مقایسه با آزمونهای توانایی خواندن یا ریاضی، چندان تکامل نیافته و ارزیابی اشکال در مهارتهای نوشتاری ممکن است مستلزم مقایسه بین نمونه های زیادی از تکالیف نوشتاری فرد در مدرسه و عملکرد مورد انتظار برای سن و هوشبهر وی باشد. این موضوع به ویژه در مورد کودکان کوچکتر کلاسهای مقدماتی در سطح ابتدایی بیشتر صدق می کند. احتمال دارد دادن تکالیفی مانند رونویسی، دیکته و انشاء در تعیین وجود اختلال و میزان آن سودمند باشد.

 

ویژگیها و اختلالهای توام

اختلال در بیان نوشتاری معمولا همراه با اختلال در خواندن یا اختلال در ریاضیات دیده می شود. شواهدی وجود دارند که نشان می دهند نقیصه های زبانی و ادراکی - حرکتی ممکن است با این اختلال رابطه داشته باشند.

 

شیوع

تعیین میزان شیوع اختلال در بیان نوشتاری دشوار است زیرا در بسیاری از بررسیها به شیوع اختلالهای یادگیری به طور کلی و بدون تفکیک دقیق آنها به اختلالهای خواندن، ریاضیات یا بیان نوشتاری توجه می شود. اختلال در بیان نوشتاری بدون همراهی با سایر انواع اختلالهای یادگیری به ندرت یافت می شود.

 

دوره یا سیر

هرچند اشکال در نوشتن (مانند دستخط یا رونویسی ضعیف یا ناتوانی در یاد آوری توالی حروف در کلمات معمولی) ممکن است در کلاس اول دبستان ظاهر شود ولی معمولا تا پیش از پایان کلاس اول چنین تشخیصی به ندرت مطرح می شود، زیرا در بسیاری از مدارس تا این سطح به آموزش رسمی نوشتن به اندازه کافی توجه نمی شود. این اختلال معمولا در کلاس دوم دبستان ظاهر می شود. اختلال در بیان نوشتاری به ندرت امکان دارد در کودکان بزرگتر یا بزرگسالان دیده شود و اطلاع زیادی در مورد پیش آگهی دراز مدت آن در دست نیست.

 

تشخیص افتراقی

وجود اختلال تنها در املا یا دستخط، درصورتی که سایر اشکالات مربوط به بیان نوشتاری وجود نداشته باشند، معمولا برای تشخیص اختلال در بیان نوشتاری کافی نیست. اگر دستخط ضعيف به اختلال در هماهنگی حرکتی مربوط باشد باید تشخیص اختلال در هماهنگی حرکتی مربوط به رشد را مد نظر قرار داد.

 

ملاکهای تشخیصی اختلال در بیان نوشتاری

الف: مهارتهای نوشتاری که به کمک آزمونهای استاندارد شده فردی (و یا سنجش کارکردی مهارتهای نوشتاری) تعیین شده است، با در نظر گرفتن سن تقویمی هوش اندازه گیری شده و تحصیلات متناسب با سن فرد به میزان قابل ملاحظه ای پایین تر از حد انتظار است.
ب : اختلال در ملاک الف بر پیشرفت تحصیلی یا فعالیتهای زندگی روزمره که نیاز به انشای متن های نوشتاری دارد (مانند نوشتن جمله های درست دستوری و پاراگراف های منظم به طور چشمگیری تاثیر می گذارد.
ج : اگر یک نقيصه حسی وجود داشته باشد مشکلات مهارتهای نوشتاری معمولا بر مشکلات همراه با آن نقیصه افزوده می شوند. تذكر درمورد کدگذاری: اگر یک بیماری جسمانی (مانند بیماری عصبی) یا نقیصه حسی وجود داشته باشد، روی محور ۳ کدگذاری می شود.

 

برچسب ها :

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام