لکنت زبان ناشی از تشخیص نادرست

مدیر فروردین ۹۹ ({{ avg }})

 

وندل جانسون یکی دیگر از نظریه پردازان محیط گرایی در سبب شناسی لکنت زبان است. وی با مطالعه بر روی ۴۶ کودک که گفتار ناروان داشتند و مقایسه آنها با همان تعداد گروه گواه به این نتیجه رسید که لکنت بعد از تشخیص اشتباه و برچسب لکنت بر ناروانی طبیعی کودک حاصل شده و گسترش و تشدید می یابد.

نظریه جانسون هنوز از روائی خاص برخوردار است. وی معتقد است که واکنش ها و عکس العمل های منفی محیط در برابر ناروانی طبیعی گفتار کودک، باعث اضطراب و تقلا در کودک شده و نهایتا به لکنت خواهد انجامید.
جانسون عقیده دارد که همه کودکان در سنین قبل از مدرسه تمایل به تکرار را در گفتار خود نشان میدهند؛ اما این تکرار ساده و بدون تقلا و تنش می باشد. اگر در این زمان والدین و اطرافیان کودک قضاوت درستی در مورد گفتار کودک نداشته باشند و به ناروانی طبیعی به صورت یک پدیده مرضی بنگرند، طبیعی است که رفتارهای متناسب با این قضاوت را در پیش خواهند گرفت. این تغییر رفتار والدین برای کودک قابل تشخیص است، به عبارت دیگر تغییر رفتار والدین منجر به لکنت کودک نیز خواهد شد و کودک، شروع به ارزیابی و نهایتا تلاشی برای کنترل روانی گفتار خود خواهد کرد و این فرایند راهی است که به لکنت می انجامد. البته جانسون زمینه های ارثی و سرشتی را بی اهمیت تلقی نمی کند تئوری جانسون به واسطه ابهاماتی که دارد با همه نقاط قوت آن، برای محققین محل تردید است. اینکه آیا والدین در تمایز بین لکنت و ناروانی ناتوان اند؟

تحقیقات نشان داده که اکثر والدین در برخوردهای اولیه قادر به تشخیص بین این دو نیستند ولیکن با آشناتر شدن به تکرار و مکث های گفتاری کودک خویش، هم به تدریج حساسیت کمتری نشان میدهند و هم قادر خواهند شد بین ناروائی و لکنت تمایز قائل شوند. (با استفاده از مشاورین متخصص در این زمینه). دیوس (۱۹۴۰) می گوید: دقت و توجه والدین تنها دلیل افزایش و پیشرفت لکنت نیست. از طرف دیگر هربرت (۱۹۶۶)، طی یک تحقیق دریافت که لکنت، در بین کودکان جوامع سرخ پوست هندی خیلی بیشتر از کودکان آفریقائی است. علت این بود که به تحقیق ثابت شده که تنبیه شدید برای ناروانی های گفتار، در جوامع سرخ پوست هندی شایع است. شمز نیز تئوری لکنت ناشی از تشخیص جانسون را مورد تائید قرار میدهد.

کودکان هنگام آواسازی اولیه ی خود، تمایل زیادی به تکرار صداها و اسیلابها دارند (آ، آ، آ.... ب، ب، ب...) چنین تمایلی ممکن است در آینده به لکنت زبان تبدیل شود؛ بنابراین، می توان گفت تمام مردم جهان کم و بیش لکنت زبان دارند. هرگاه در این مرحله بزرگترها واکنش نامناسب داشته باشند و برچسب «لکنتی» به کودک بزنند، رفته رفته چنین رفتارهایی که در ابتدا بدون اسپاسم اند، در او تثبیت و به لکنت زبان گسترده ای تبدیل می شود. جانسون معتقد است، لکنت زبان رفتاری است اکتسابی که استعداد ارگانیکی (مثل ژن و مغز) در آن نقش آفرینی می کند.

و اما «مونکار» نظر خوشی نسبت به تئوری جانسون ندارد و معتقد است که لکنت به حالت محیطی خاصی بستگی ندارد ولیکن تا اندازه ای در تکوین آن موثر می باشد.

 

برچسب ها : لکنت زبان ناشی از تشخیص درمان لکنت زبان لکنت زبان درمان لکنت لکنت درمان قطعی لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام