انواع لكنت رشدی

مدیر آبان ۹۹ ({{ avg }})

لکنت زبان

انواع لكنت رشدی (مرزی، اوليه، متوسط، پیشرفته)، نورولوژیک و سایکولوژیک. لكنت رشدی (DS)

سن معمول ابتلا در لكنت رشدی ۵-۲ سالگی و در برخی موارد شروع در سال های مدرسه می باشد که علت آن شاید نوروفیزیولوژیکال (ناهنجارهای در نیمکره چپ) که با محیط بدتر می شود، باشد. ویژگی های گفتاری آن، تکرار كل كلمه تک هجایی، تکرار در بخشی از کلمه، کشیده گویی و گیر میباشد که بسامد آن معمولا بیش از سه هجای لکنت شده می باشد و رفتارهای ثانویه در آن دیده می شود.

 

این نوع لکنت به ۴ دسته تقسیم می شود

  • لکنت مرزی (1.5 تا 6 سالگی)
  • لکنت آغازین (۲ تا ۸ سالگی)
  • لكنت متوسط (۶ تا ۱۳ سالگی)
  • لکنت پیشرفته (۱۴ سالگی به بالا)

 

لکنت در حال رشد (DS)

این نوع برای سطح توسعه زبان نامناسب است. شایع ترین شکل لکنت است. شواهد موجود نشان میدهد که اختلال ناشی از اختلالات سیستم عصبی مرکزی ارثی، گفتار مسلط را مختل می کند. بروز DS با توجه به گروه سنی و تعریف دقیق از لکنت متفاوت است. تا ۹۰٪ از کودکان که لکنت آنها در دوران کودکی است (CWS) به طور طبیعی در طول زمان بهبود می یابند. گفته می شود بزرگسالانی که در دوران کودکی بهبودی نیافته اند دارای DS پایدار هستند که در کمتر از ۱٪ جمعیت تخمین زده میشود.

 

اشکال اکتسابی به نظر می رسد ثانویه هستند

هرچند که اسیبهای عاطفی و یا آسیب های مغزی کمتر در آن وجود دارند، اما برآورد دقیق ناشناخته است. مردان ۴ برابر بیشتر DS هستند و در مقایسه با زنان، DS بیشتر احتمال دارد در مردان، باقی بماند. شروع در سن بالا، طولانی تر بودن طول مدت لکنت، سابقه خانوادگی تداوم و پایین بودن مهارت۔ های کلامی و غیر کلامی، پیش بینی کننده دیگری از پایداری لکنت زبان هستند.

 

تشخیص سریع در کودکان به عنوان مداخله اولیه

پزشکان خانواده یا متخصصان اطفال اغلب اولین مراقبان از مراقبت های بهداشتی برای CWS هستند. برای بزرگسالانی که دارای لکنت زبان هستند، دانش پزشکی نسبت به دلایل، درمان ها و علائم و ارجاع های مناسب می توانند با مدیریت مناسب درمان در این جمعیت را تضمین کنند. در هر صورت فهم بیشتر و دقیق تر پزشکان را مجهز خواهد کرد و به همین دلیل همکاری آسیب شناسان گفتاری و روان شناسان و مدیریت صحیح را می طلبد (پرز، استکل، ۲۰۱۶).

 

لکنت در حال رشد یک اختلال گفتاری رایج است

معمولا با نوجوانی زودرس حل می شود و مداومت آن نادر است و با مسائل روان پزشکی و عوارض اجتماعی در ارتباط است. در مورد درمان های دارویی تحقیقات بیشتری لازم است و مداخله زودهنگام در CWS بسیار مهم است (پرز، استل، ۲۰۱۶).

تقریبا ۱٪ کودکان و نوجوانان، 0.2 درصد از زنان و 0.8 درصد از مردان از لکنت زبان و تعداد کمتر از بریده گویی رنج می برند. اختلالات غلط گفتاری پایدار اغلب مشکلات ارتباطی و مشارکت اجتماعی را در طول عمر ایجاد می کند. با توجه به این واقعیت که لکنت زبان مشترک است (توسعه و ناشناختگی آن) پس با تغییرات ساختاری و عملکرد مغز، همراه است. گایدلاین توصیه می کند که لکنت زبان " نوروژنیک غیرسندرمی اوليه " نامیده شود. برآورد وراثت برای این اختلال از ۷۰٪ تا بیش از

 

٪۸۰ است.

درمان غیر مستقیم لکنت زبان

برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال، شواهد جامعی برای اثربخشی وجود ندارد از هر درمان برای نوجوانان و بزرگسالان شواهد خوبی با اندازه اثر بالا وجود دارد برای روش های بازسازی گفتار مانند شکل دهی به روانی کلام؛ شواهد ضعیف با اندازه اثر متوسط برای لکنت زبان وجود دارد؛ و شواهد ضعیفی برای ترکیب بازسازی گفتار و اصلاح لکنت زبان. شواهد از اثربخشی دارو، گفتار ریتمیک، یا تنظیم تنفس به عنوان تنها نوع اصلی درمان و یا بهره مندی از هیپنوتیزم و نیز درمان ترکیبی و درمان های لكنت نامشخص حمایت نمی کنند (نیومن، کولر و همکاران، ۲۰۱۷).

این دستورالعمل، اختلالات روانی گفتار را به لکنت و بریده گویی طبقه بندی می کند و بین اختلال اولیه (نوروژنیک غیر سندرمی) و اکتسابی (نوروژنیک و روانی) تفاوت قائل می شود. عبارت اولیه توصیف یک اختلال عصبی گفتار که به علت ژنتیکی در کودکی رخ داده اشاره دارد و ثانویه به واکنش های روحی، حرکتی و احساس به این ناراحتیها در مورد لکنت زبان اشاره دارد. "سندرم عصبی ریشه ای" نوعی لکنت را نشان میدهد که می تواند مثلا برای تریزومی ۲۱ (سندرم داون) رخ دهد. به دست آورد "لكنت نورونی" می تواند در هر سنی پس از یک آسیب مغز رخ دهد. لکنت روان زاد که نادر است معمولا پس از بلوغ به عنوان نتیجه ضایعه روانی بر اساس یک بیماری روان پزشکی رخ می دهد. (نیومن، یولر و همکاران، 2017)

 

انوع لکنت رشدی

لکنت مرزی : 1.5 تا 6 سالگی

لکنت اولیه : 2 تا 8 سالگی

لکنت متوسط : 6 تا 13 سالگی

لکنت پیشرفته : 14 سالگی ب بالا

برچسب ها : لکنت درمان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام